Tygodnik Powszechny o Radiu Maryja

fot. Adam Chelstowski / FORUM

Celujący w pogardliwym i protekcjonalnym wobec toruńskiej rozgłośni tonie „Tygodnik”, piórem Andrzeja Stasiuka dostrzega wyjątkowość i niepowtarzalność  „Radia Maryja”.

Swój najnowszy felieton zatytułowany „De profundis” Andrzej Stasiuk poświęca radiu i rozgłośniom, których słucha jeżdżąc samochodem. Dlaczego? Gdyż „zawsze jest ciekawie, jakim głosem kraj przemawia, co go zajmuje i co dręczy”, uważa pisarz. Trudno się z nim nie zgodzić, gdy dochodzi do konkluzji, że właściwie repertuar wszystkich stacji radiowych jest do siebie bliźniaczo podobny. Ci sami politycy, te same nachalne reklamy, taki sam muzyczny – klajster. Całość zdaniem Stasiuka przypomina „gumę do żucia”.

Jest jednak stacja inna niż wszystkie – uważa pisarz. „Dlatego w poszukiwaniu czegoś co przypominałoby życie włączam w końcu radio z Torunia. Żeby usłyszeć jakiś ludzki głos, odnaleźć opowieść, która dzieje się na tym świecie, który przesuwa się za oknem […] Żeby odnaleźć te kruche, rwane zdania, których nikt nie chciał wysłuchać. Z głębi samotności, z głębi zapomnienia, de profundis. Z otchłani świata, który słyszy tylko wrzaskliwych i dostrzega tylko strojnych. [..] Trochę jak tlen w tym trującym eterze są te głosy. Można się z nimi nie zgadzać, ale niczego nie udają. Mogą irytować, ale są w jakiś sposób prawdziwsze od głosów tych wszystkich wynajętych ekspertów od prawdy”. Pisarz przyznał, że z wielką chęcią słucha również transmitowanych w Radiu godzinek.

Czy ktoś z pilnujących „właściwej” linii krakowskiego tygodnika przysnął, czy po prostu choć na chwilę przejrzał na oczy….pożyjemy zobaczymy.

luk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s